Gazeta.pl: ZUS idzie na rękę z podpisami

„Używane obecnie przez płatników certyfikaty będą tracić ważność stopniowo. ZUS uniknie chaosu i opóźnień w rozliczeniach. Wystawione darmowe certyfikaty służące płatnikom do komunikacji z ZUS-em za pośrednictwem programu Płatnik nie stracą automatycznie ważności 21 lipca br., gdy wejdzie w życie obowiązek rozliczania się z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego”.

„Ich ważność będzie wygasać systematycznie, po roku od momentu ich wystawienia. Po tym czasie nie będzie możliwości ich przedłużenia, a płatnicy, zatrudniający powyżej pięciu osób, będą musieli zaopatrzyć się w płatne podpisy”.

„Związek Rzemiosła Polskiego cieszy się z wprowadzenia okresu przejściowego. Jednak jego zdaniem na takie zmiany winno się wprowadzić więcej czasu, np. 10 lat. Z kolei Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) uważa, że podpis kwalifikowany oznaczać będzie mniej sporów z ZUS-em, a okres przejściowy pozwoli płynnie przejść na nowy system. Bogna Nowak-Turowiecka z KPP podkreśla jednak, że obecnie stosowany system także się sprawdzał”.