Gazeta.pl: Rząd walczy o to, byśmy nie płacili gotówką

W Ministerstwie Rozwoju rozpoczęto prace nad projektem ustawy, w której pojawi się obowiązek przyjmowania płatności elektronicznych. Resort chce w ten sposób promować obrót bezgotówkowy w Polsce, który jego zdaniem rośnie zbyt wolno, a wąskim gardłem jest liczba terminali akceptujących płatności kartą lub innymi formami płatności bezgotówkowych. W projekcie ustawy ma znaleźć się zapis zmuszający wszystkie instytucje administracji publicznej przyjmujące podatki i opłaty do akceptowania płatności bezgotówkowych  – podaje portal Gazeta.pl.

 

Dla konsumentów dobrą wiadomością jest też fakt, że resort rozwoju chce zrównać fakt posiadania przez przedsiębiorców kasy fiskalnej z obowiązkiem akceptacji pieniądza elektronicznego. Oznacza to, że każdy, kto z racji osiąganych przychodów kasę fiskalną posiadać musi, będzie również musiał przyjmować płatności bezgotówkowe. Przy tym nie oznacza to tylko kart płatniczych – za takie formy płatności uznawane są również płatności aplikacjami w telefonach, przelewem elektronicznym czy Blikiem. Zdaniem ministerstwa to realizacja oczekiwań społecznych, bo ludzie po prostu chcą płacić bezgotówkowo – czytamy na stronie Gazeta.pl.

 

Z danych NBP wynika, że w II kwartale 2017 roku w Polsce działało 585 tysięcy terminali POS akceptujących płatności kartami. Ministerstwo Rozwoju zapewnia, że wdrożenie obowiązku akceptowania przynajmniej jednej formy płatności bezgotówkowej będzie dostosowane do możliwości wyposażania punktów sprzedaży w terminale POS.

 

Więcej: LINK