G.Prawna:Przedsiębiorcy alarmują: Firmy uciekną z Polski przed ZUS

„Związek Rzemiosła Polskiego także jest przeciwny zmianom”.– Zniesienie limitu płacenia to proteza mająca natychmiast poprawić stan FUS. Tylko w przyszłym roku z tego tytułu na konto zakładu dodatkowo wpłynie 5,24 mld zł. Teoretycznie powinno to za sobą nieść konieczność wypłaty wyższych emerytur. Ale nie wiadomo, czy przyszłe pokolenia się na to zgodzą – powiedziała Dziennikowi Gazecie Prawnej Bogusława Nowak-Turowiecka, ekspert ubezpieczeniowy ze Związku Rzemiosła Polskiego.

„Eksperci wskazują na pułapkę. Chodzi o wyrok TK z 24 października 2005 r. (sygn. akt P 13/04). Sędziowie uznali wówczas, że zgodne z ustawą zasadniczą jest ograniczenie wysokości świadczeń do maksymalnie 250 proc. także w sytuacji, kiedy w poprzednim stanie prawnym nie było takiego ograniczenia. Stało się tak, bo TK uznał, że zasada ochrony praw słusznie nabytych nie ma charakteru absolutnego. Co więcej, „każdy podmiot musi liczyć się z tym, że zmiana warunków społecznych wymaga zmiany prawa”.

– A od tego już tylko krok, żeby po zgarnięciu pieniędzy od najbogatszych ubezpieczonych ogłosić, że ZUS będzie wszystkim wypłacać takie same emerytury. Bez względu na wpłacone składki – podkreśla Bogusława Nowak-Turowiecka.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Bożeny Wiktorowskiej, którego tematem jest nowy pomysł rządu na likwidację 30-krotności przy płaceniu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Z  zapisem tym nie zgadzają się ani związki zawodowe ani organizacje pracodawców.
Projekt ustawy czeka na pierwsze czytanie w Sejmie.
Więcej:
edgp.pl
Bożena Wiktorowska
7.11.2017 r.
LINK