G.Prawna: Rząd prześwietli emerytury

Partnerzy społeczni chcą dyskusji na temat przyszłości systemu wsparcia seniorów. Ani związki zawodowe ani pracodawcy nie popierają pojedynczych rozwiązań, które wprowadzają bałagan do obowiązujących przepisów. Zagadnienia te będą tematem posiedzenia zespołu ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego w dniu 9 maja.

– Nie rozumiem, dlaczego zaledwie po roku od zakończenia ostatniego przeglądu rozpoczyna się następny – powiedziała gazecie Bogna Nowak-Turowiecka, ekspert ubezpieczeniowy ze Związku Rzemiosła Polskiego. – Najważniejszą sprawą jest odpowiedź na pytanie, czy wracamy do poprzedniego systemu emerytalnego zdefiniowanego świadczenia, czy też zachowamy obecny system zdefiniowanej składki – zauważa Bogusława Nowak-Turowiecka. W ocenie ekspertki nowy przegląd emerytalny powinien wypracować rozwiązania spójne, które będą obowiązywać przez kilka dekad, a nie tylko przez jedną kadencję Sejmu.

– Dlatego też warto zastanowić się nad włączeniem służb mundurowych do systemu powszechnego – podkreśla Nowak-Turowiecka. – Jeśli za takie osoby resorty siłowe będą płacić składki, to odejście ze służby będzie o wiele prostsze. Nie można zmieniać tylko małego fragmentu systemu emerytalnego, bo to wywołuje bałagan – dodała ekspertka ZRP.
edgp.pl
Bożena Wiktorowska
26.04.2018

https://edgp.gazetaprawna.pl/grzbiet/5692/gazeta-prawna.html#page/8