2 marca obradował Zespół problemowy ds. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Przedmiotem posiedzenia były 4 ustawy stanowiące część pakietu ustaw wchodzących w skład „Konstytucji Biznesu”.
Związek Rzemiosła Polskiego w spotkaniu reprezentowały: Izabela Opęchowska – członek Zespołu, dyrektor Zespołu Dialogu Społecznego, sekretarz Rady Dialogu Społecznego oraz Elżbieta Lutow – dyrektor Zespołu Rozwoju Przedsiębiorczości, jako ekspert ZRP.
Minister Mariusz Haładyj, wiceminister rozwoju poinformował zebranych o odstąpieniu od pomysłu powołania Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców, o co zabiegali partnerzy społeczni. Natomiast propozycja powołania Rzecznika Przedsiębiorców pozostaje. Ma to by być instytucja wspierająca przede wszystkim mikro i małe firmy, które nie radzą sobie w gąszczu niejednolitych przepisów.
Podczas dyskusji nad projektem ustawy Prawo Przedsiębiorców Związek Rzemiosła Polskiego zwrócił uwagę na zapis art. 71 ust. 4, w którym próbuje się ograniczyć prawo do prowadzenia konsultacji publicznych, w tym z partnerami społecznymi. Odnosząc się do zarzutu minister Haładyj zapewnił, że możliwa jest zmiana kontrowersyjnego przepisu. Ustalono iż strona społeczna zaproponuje właściwy zapis, który nie będzie nadużywany bez konieczności.
Ekspert ZRP, Elżbieta Lutow, poruszyła kwestię niebezpieczeństwa pojawiającego się w zapisie art. 5 ust. 1 ustawy Prawo Przedsiębiorców, który wskazuje, że nie uznaje się za działalność gospodarczą działalności, która nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia (obecnie 1000 zł brutto) w żadnym miesiącu. Według resortu finansów nie ma zagrożenia w tych zapisach, a wprost przeciwnie są one szansą dla najmniej zarabiających. Nie ma też zagrożenia uciekania w szarą strefę, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieje konieczność wykazywania dochodów. Jeśli dochody nie są wykazywane, to rolą urzędów kontroli jest, aby nieprawidłowości eliminować.
Uzgodniono najważniejszą kwestię dla partnerów społecznych. Każda z organizacji prześle propozycje do wzmocnienia gwarancji konsultacji instytucjonalnych, aby to Rada Dialogu Społecznego stała się pewną formą komisji wspólnej rządu i reprezentatywnych partnerów społecznych.
Więcej: