Dziennik Gazeta Prawna: Szkoły zawodowe z szansą na poprawę jakości nauki

– Wciąż pokutuje przekonanie, że jeśli ktoś się nie uczy, to za karę trafi do zawodówki – mówi w „DGP” Joanna Łyżwińska, dyrektor Zespołu Szkół im. S. Staszica w Pruszkowie. Brak koncepcji na poprawę wizerunku kształcenia zawodowego to tylko jeden z zarzutów w kontekście reformy edukacji.

Tymczasem reforma na rok 2012/2013 powinna dopasować kształcenie do wyzwań rynku. Wprowadzono nowe egzaminy zawodowe, które miały sprawdzać nie tyle ogólne przygotowanie zawodowe, a poszczególne kwalifikacji. Jednak jak się okazuje z nowymi egzaminami nie radzą sobie nauczyciele, nie ma do nich odpowiednich podręczników, a pracodawcy nie wiedza jak mają oceniać przygotowanie zawodowe młodych pracowników po egzaminach.

 – W leczeniu ortopedycznym mamy do czynienia z protezami, które nie leczą, tylko łagodzą dysfunkcje. Podobnie jest i z tą reformą. Ma szanse poprawić jakość, ale nie jest lekarstwem na chorobę edukacji zawodowej – mówił podczas debaty „Reforma szkolnictwa zawodowego” w trakcie spotkania EduTrendy Marian Deręgowski, dyrektor Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych z Gdyni.

Więcej: gazetaprawna.pl
01.10.2013
Sylwia Czubkowska
LINK