Dziennik Gazeta Prawna: Różna płaca minimalna w branżach i regionach

W dzisiejszym wydaniu „DGP” można przeczytać wywiad z Ministrem Pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, który mówi o propozycji ustalenie trzystopniowego systemu najniższej pensji: krajowego, wojewódzkiego i branżowego.

Rozwiązanie wysuwane przez MPIPS miałoby umożliwić dostosowanie płacy minimalnej do faktycznych potrzeb lokalnych i branżowych. Płaca minimalna w regionach i w poszczególnych branżach nie mogłaby być niższa, niż ta ustalona na poziomie krajowym. Ale wyższa już jak najbardziej. O podwyżce decydowałyby wspólnie związki zawodowe i pracodawcy w wojewódzkich komisjach dialogu społecznego.

Władysław Kosiniak-Kamysz zaznacza, że podwyżka płacy minimalnej musi być wprowadzana tak, bo nie zaszkodzić w rzeczywistości pracownikom. Pracodawca, którego nie będzie stać na wypłatę zbyt wysokiego minimalnego wynagrodzenia będzie musiał ograniczać zatrudnienie, a to spowoduje wzrost bezrobocia.

Zdaniem ministra dostosowanie płacy minimalnej do regionu i branży umożliwi podjęcie dialogu na szczeblu samorządowym. Takich rozwiązań możemy się spodziewać jednak dopiero w przyszłym roku.

Więcej:gazetaprawna.pl
25.09.2013
Dominika Sikora i Łukasz Guza
LINK