Jeśli nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która czeka w Sejmie na drugie czytanie wejdzie w życie, do europejskich służb zatrudnienia(EURES) włączone zostaną nie tylko urzędy pracy, ale także prywatne agencje, centra i kluby integracji społecznej oraz organy wojskowe, a od 2015 roku także ochotnicze hufce pracy (OHP) – czytamy w „DGP”.
Ministerstwo Pracy przygotowało przepisy wykonawcze dla urzędów pracy, które będą współpracować i koordynować działania w zakresie pośrednictwa pracy z podmiotami prywatnymi. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami wszystkie urzędy zostaną zobowiązane do upowszechniania na swoich stronach internetowych rejestru podmiotów, które uzyskały akredytację do prowadzenia pośrednictwa EURES. Ponadto wojewódzkie urzędy pracy (WUP) będą mogły współpracować z organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi w ramach partnerstw transgranicznych EURES-T. Kooperacja ta będzie jednak dotyczyć wyłącznie wymiany informacji i doradztwa na temat warunków pracy i życia w krajach Unii Europejskiej.
Zdaniem ekspertów nowe rozwiązania dadzą szansę na szerszy dostęp do ofert pracy, również tych zagranicznych, dla osób poszukujących zatrudnienia. Zwiększy się także liczba podmiotów, które w tym zakresie będą mogły wspierać pracowników.
Więcej: gazetaprawna.pl
08.01.2013
Karolina Topolska
LINK