Dziennik Gazeta Prawna: Będzie mniej kredytów dla firm

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” w związku ze zmianą przepisów w 2014 roku zmniejszy się możliwość finansowania sektora MŚP z banków, a już teraz firmy maja problemy z pozyskaniem funduszy na inwestycje.

Wytwarza się w związku z tym pewnego rodzaju sprzeczność. Z jednej strony w wielu krajach UE oczekuje się, że małe i średnie firmy będą głównym motorem wychodzenia z recesji. Z drugiej Parlament Europejski przygotowuje pakiet regulacji ograniczających dostępności produktów finansowych dla małych i średnich firm w Europie.

Największym problemem europejskich przedsiębiorstw jest płynność finansowa. Według wyników „Bibby MSP Index” odsetek firm, które skarżą się na opóźnione płatności od swoich kontrahentów wyniósł 83,8 proc. i one z kolei wpadają w spiralę zaległości, a to przekłada się na zdolność kredytową. W ten sposób blokują się często całe branże (flagowym przykładem jest branża budowlana). Brak zewnętrznego finansowania sprawia, że firmy zamiast na rozwoju skupiają się na zachowaniu płynności finansowej.

Więcej: gazetaprawna.pl
26.09.2013
Karol Dominowski