Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 11/12/2012

Dziennik Gazeta Prawna: Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania

Zdaniem przedsiębiorców (84,3 proc.) rząd nie działa na rzecz rozwoju sektora MŚP, a przecież to właśnie firmy z tego sektora – jak szacuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości –  dają pracę ponad 6 mln osób w Polsce.

Założenie przedstawione w expose premiera nie potwierdzają się, zdaniem pracodawców z rzeczywistości. W związku z tym przedsiębiorcy równie sceptycznie podchodzą do propozycji przedstawianych przez rząd. Nastawionych pozytywnie do proponowanych przez rząd zmian w gospodarce jest jedynie  17 proc.

Rządowy pomysł ozusowania wszystkich umów okazał się dotyczyć jedynie 40 procent firm, ponieważ reszta nie ma w ogóle pracowników wykonujących pracę na podstawie nieozusowanych umów o dzieło czy umów zleceń.

Połowa zapytanych przedsiębiorców o to jakie mają poglądy na ozusowane umoy, twierdzi, że ten dodatkowy koszt zostanie zaakceptowany. W pozostałych przedsiębiorstwach konsekwencje poniosą raczej pracownicy. 17,1 proc. badanych zdecydowałoby się na przeprowadzenie zwolnień, 10,6 proc. przerzuciłoby dodatkowe koszty na załogę, a 10,2 proc. zastąpiłoby pracowników, z którymi umowy musiałyby być obciążone ZUS-em innymi, od których nie byłoby konieczności odprowadzania składek – np. studentami czy emerytami. W ocenie 6,5 proc. przedsiębiorców wprowadzenie ozusowania umów może w ogóle zagrozić działalności firmy.

Więcej: gazetaprawna.pl
11.12.2012

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018