Dziennik Gazeta Prawna: Biznes chce inwestować i zatrudniać, ale bardzo ostrożnie

Nastroje sektora firm mikro i MŚP poprawiają się. W najnowszym badaniu Instytutu Keralla Research wskaźnik nastrojów mikro, małych i średnich firm wzrósł do 47,8 pkt, czyli do pułapu nienotowanego już od trzech lat – czytamy w „DGP”.

– Zatrzymanie negatywnego trendu staje się faktem i wiele wskazuje na to, że właściciele małych i średnich firm mogą pożegnać kryzys jeszcze w tym roku – mówi Izabella Młynarczyk, analityk Keralla Research. Biznesmeni są jednak ostrożni i bardzo dokładnie planują wydatki. Obawiają się niestety pojawienia się nowych obciążeń podatkowych.

Nastroje przedsiębiorców są zróżnicowane w branżach, ale najlepsze panują wśród eksporterów. Uniezależnienie się od rynku krajowego, jako zabezpieczenie przed zmniejszonym popytem, wybiera co raz więcej firm, dlatego wskaźniki eksportu idą w górę.

Jednak nie tylko biznesmeni sprzedające swe produkty i usługi za granicą mają powody do radości. Przedsiębiorcy dostrzegają także poprawę koniunktury w Polsce. Jak wynika z badania Keralla Research polepszenie kondycji ekonomicznej Polski odczuwa 19,2 proc. firm. Dla porównania trzy miesiące temu takie deklaracje składało 11 proc. przedsiębiorców, a rok temu zaledwie 2,2 proc. Jeszcze więcej, bo 22,2 proc. firm ocenia, że ulegnie ona dalszej poprawie do końca roku

Więcej: gazetaprawna.pl
Patrycja Otto
3.12.2013
LINK