16 maja 2018 r. w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie Prezesa ZRP Jana Gogolewskiego i Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego z Minister Edukacji Narodowej Panią Anną Zalewską oraz Wiceminister Marzeną Machałek. W czasie spotkania dyskutowano na temat, przygotowanych przez resort edukacji, zmian w systemie kształcenia zawodowego, obejmujących wiele jego aspektów w tym m.in. zmiany w systemie egzaminów zawodowych.
Rzemiosło jest żywo zainteresowane kolejnymi zmianami w kształceniu zawodowym, które mają na celu zwiększenie jego jakości i skuteczności, bowiem nie tylko tradycyjnie uczestniczy w tym procesie, ale także zatrudnia absolwentów. Kształci w takich zawodach, w których jest praca. Podkreślono fakt, iż rzemiosło jest integralnym komponentem gospodarki, który także potrzebuje wykwalifikowanych kadr. Wpracowany przez środowisko potencjał, zarówno w części dotyczącej zawodowego szkolenia uczniów, jak też związanego z uzyskiwaniem kwalifikacji czeladnika i mistrza jest ważnym wkładem w proces całego systemu. Organizacyjne ramy szkolenia w rzemiośle doskonale sprawdzają się w różnych warunkach gospodarczych i społecznych, co oznacza że żywo reagują na zmiany.
Kontrowersyjną propozycją resortu edukacji jest próba rozbicia części teoretycznej egzaminu czeladniczego dla uczniów szkół zawodowych na dwóch organizatorów; komisję izby rzemieślniczej i OKE, przy zachowaniu iż w całości dotyczy egzaminu czeladniczego. Kontrowersyjną jest także propozycja uzależnienia uzyskania przez pracodawcę dofinansowania kosztów wyszkolenia ucznia od przedstawienia zaświadczenia o zdaniu tylko części teoretycznej.
Odnośnie propozycji podziału części teoretycznej egzaminu na dwóch „realizatorów” przedstawiciele rzemiosła przedstawili propozycje do rozważenia, jednakże nie osiągnięto jednoznacznych, w tej kwestii, uzgodnień. Nie zakończono też rozmów na ten temat, przy czym resort mocno akcentuje swoje argumenty na rzecz zmiany przedstawionej przez Panią Minister.