Dziennik Gazeta Prawna: Jakie zmiany dla firm w ZUS

W „Dzienniku Gazecie Prawnej” przeczytamy o nowych obowiązkach ubezpieczeniowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Najważniejsze już wprowadzone zmiany to wyższe składki, nowy sposób ustalania limitu podstawy wymiaru należności na chorobowe oraz nowe druki obowiązujące przy kontaktach firmy z ZUS. Kolejna planowana nowość, to konieczność płacenia składki od wszystkich umów-zleceń do czasu przekroczenia w danym miesiącu płacy minimalnej. Nie wiadomo jednak, kiedy to rozwiązanie wejdzie w życie, projekt ustawy nie trafił jeszcze do Sejmu.

Nowe formularze i kody wynikają z nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (Dz.U. z 2009 r. nr 186, poz. 1444 z późn. zm.). Już rozliczenie za grudzień 2013 roku musi odbywać się na nowym formularzu. Trzeba też pamiętać o uchyleniu załącznika ZUS RMUA, który został zastąpiony informacją miesięczną i roczną dla osoby ubezpieczonej.

Inaczej będzie wyglądało ustalanie maksymalnej wysokości składek na chorobowe. Taką daninę w formie dobrowolnej składki opłacają osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Jej wysokość jest ustalana od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Aby nie dochodziło do sytuacji, w której niektóre osoby planujące dłuższą niezdolność do pracy płacą bardzo wysokie składki, a w zamian otrzymują wysoki zasiłek chorobowy, wprowadzono górną granicę podstawy wymiaru.

Nowo powstałe firmy oraz osoby, które miały przerwę w prowadzeniu działalności gospodarczej wynoszącą ponad 60 miesięcy, będą mogły przez kolejne 24 miesiące korzystać ze składek preferencyjnych. Podstawa wymiaru składek dla tej grupy osób nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Ponieważ w 2014 płaca minimalna wzrosła, wzrośnie również podstawa wymiaru składki.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 186, poz. 1444 z późn. zm.).
Rozporządzenie Rady Ministrów z 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1074).

Więcej: gazetaprawna.pl
Bożena Wiktorowska
09.01.2014
LINK