Spotkanie organizacji pracodawców w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie

25.11.2024 roku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (organ doradczy Unii Europejskiej) – Sekcję Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Obywatelskich polskimi organizacjami pracodawców na temat badania pt. „UE na drodze do osiągnięcia głównych celów w zakresie zatrudnienia i szkolenia na 2030 rok: poglądy partnerów społecznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego w wybranych państwach członkowskich UE”.

Badanie ma dostarczyć informacji na temat realizowanych polityk krajowych w celu osiągnięcia głównych celów UE na 2030 rok w zakresie zatrudnienia i szkolenia dorosłych oraz przyczynić się do wskazania dobrych praktyk i popularyzacji wzajemnego uczenia się krajów członkowskich UE. Jest także związane z przeglądem Planu działań na rzecz Europejskiego filaru spraw socjalnych. W efekcie opracowanych wyników badania mają powstać wskazówki i zalecenia dla polityk krajowych.

W trakcie spotkania omówiono istotne wyzwania w opinii organizacji pracodawców, aktualnie istniejące strategie oraz efekty ich realizacji w kontekście oczekiwanych wartości wskaźników zatrudnienia oraz kształcenia ustawicznego. Poruszono kwestie jakości zatrudnienia, oceny dotychczasowych polityk publicznych, możliwości finansowego wsparcia i problemów przedsiębiorców. Dyskutowano na temat udział partnerów społecznych w opracowywaniu, realizacji i monitorowaniu polityk dotyczących zatrudnienia i edukacji dorosłych.

W spotkaniu, w gronie przedstawicieli reprezentatywnych organizacji pracodawców z ramienia Związku Rzemiosła Polskiego, wziął udział dr Krzysztof Sadowski. Przekazał on informację o bliskim osiągnięciu celu określonego przez KE w Planie działań na rzecz Europejskiego filaru spraw socjalnych na 2030 rok, który zakłada co najmniej 78% ludności w wieku 20-64 lata w zatrudnieniu, a który w 2023 roku wyniósł 77,9 %, przy średniej dla 27 krajów UE wynoszącej 75,3%. Wskazał również na zauważalną poprawę wskaźników zatrudnienia dla osób młodych i kobiet (w innych ujęciach danych). Poinformował również o rosnącym odsetku osób deklarujących udział w kształceniu zgodnie z danymi z badań prezentowanymi przez GUS oraz o wciąż istniejących wyzwaniach, w tym obszarze w kontekście wyników jednolitych badań prowadzonych przez Eurostat.

Sygnalizował także problemy dotyczące poziomu inwestycji tworzących wyspecjalizowane miejsca pracy, niewłaściwego dopasowania kwalifikacji pracowników do potrzeb pracodawców mimo prowadzonych prognoz w zakresie zapotrzebowania na zawody i analiz zawodów deficytowych. Wskazał na niedostateczne przygotowanie do pracy absolwentów spoza dualnego modelu kształcenia i trudności w porozumieniu kandydatów do pracy i pracodawców odnośnie płacy na określonym stanowisku (nadmierne oczekiwania płacowe). Zwrócił uwagę na niską aktywność osób młodych na rynku pracy, nadmierne obciążenia przedsiębiorców i trudności w pozyskaniu migrantów do pracy.

Przytoczył dobre praktyki realizowane przez stronę rządową, takie jak: udział partnerów społecznych w ramach Rady Rynku Pracy przy ustalaniu priorytetów wydatkowania środków  Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz nowe inicjatywy podejmowane przez resort właściwy do spraw pracy w formie projektów pilotażowych.