Niedawno wprowadzone przepisy umożliwiające przedsiębiorcom umorzenie nieopłaconych składek ZUS mogą być bardzo pomocne, pamiętać trzeba jednak, że umorzeni nie dotyczy nieopłaconych składek pracowników firmy– czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Ustawa umożliwia anulowanie długów właścicieli firmy wobec ZUS, którzy z różnych powodów popadali w problemy finansowe i między 1 stycznia 1999 r. a 28 lutego 2009 r. nie płacili należności ubezpieczeniowych. Jeżeli jednak firma nigdy nie zgłosiła swojej działalności do ZUS nie będzie mogła uzyskać umorzenia.
Pierwszy krokiem w takiej sytuacji jest złożenie do ZUS informacji o prowadzeniu działalności gospodarczej. Po ustaleniu właściwego okresu podlegania ubezpieczeniu możliwe jest dopiero rozpatrzenie wniosku o skorzystanie z abolicji. ZUS w tej sprawie wyda decyzję, w której zostanie określona kwota składek, której nie będzie trzeba spłacać. Warunkiem jednak skorzystania z tego rozwiązania jest spłacenie tych składek, które nie będą umorzone. Muszą one być wpłacone do ZUS w ciągu 12 miesięcy od daty wydania decyzji.
Każdy uprawniony do umorzenia zaległych składek musi jednak zdawać sobie sprawę, że zmniejszy sobie w ten sposób emeryturę, a nawet może stracić prawo do renty. Abolicja składek za dany okres spowoduje bowiem, że z konta przedsiębiorcy w ZUS i OFE znikną umorzone składki i że nie będzie się on wliczał do stażu emerytalnego uprawnionego.
Nie jest również możliwe umorzenie składek pracowników. Pracodawca może umorzyć tylko składki z samego siebie.
Więcej:gazetaprawna.pl
21.03.2013
Bożena Wiktorowska
LINK