Na początku listopada w Ciechanowie odbyła się debata między nauczycielami szkół zawodowych, urzędnikami powiatowymi i pracodawcami. Tematem było podniesienie jakości szkolenia zawodowego w regionie.
W czasie spotkania szczegółowo omówiono regulacje dotyczące kształcenia zawodowego, a każdy pracodawca otrzymał zestaw aktów prawnych normujących obecne zasady szkolnictwa zawodowego.
Podjęta w czasie spotkania dyskusja doprowadziła do wysunięcia kliku interesujących koncepcji, które mogą poprawić jakoś lokalnego kształcenia zawodowego, a także pozwolić na rozwój gospodarczy regionu, dzięki dostarczeniu pracodawcom potrzebnych, wykwalifikowanych kadr.
Przedsiębiorcy zwrócili uwagę na pewną niekorzystną tendencję, którą można bez większego problemu zmienić: wszyscy uczniowie przychodzą do zakładu pracy na praktyki jednego, konkretnego dnia. Mija się to z ideę szkolenia praktycznego, które powinno być nakierowane na indywidualny kontakt ucznia z mistrzem.
Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego zwrócili się do szkół i urzędników z propozycją zwiększenia liczby godzin praktyk w zakładach. Uzyskanie umiejętności praktycznych podniesie jakość świadczonych usług i produkowanych wyrobów, a także chroni młodocianych pracowników przed bezrobociem.