W ramach cypryjskiej prezydencji w Unii Europejskiej w dniach 29-30 października na Cyprze odbyła się konferencja „Znoszenie różnic w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn: Najlepsze praktyki w czterech perspektywach”
Podczas spotkania omawiano kwestie związane ze sprawiedliwością, prawami obywateli, znoszeniem różnic między kobietami i mężczyznami. Przedstawicielem strony pracodawców z Polski była Izabela Opęchowska, dyrektor zespołu dialogu społecznego Związku Rzemiosła Polskiego. Ekspert z ZRP prowadziła jako moderator panel poświęcony segregacji zawodowej, Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy
Podsumowując dyskusje Izabela Opęchowska powiedziała, że wszystkie strony biorące udział w panelu podkreślały, że pomimo negatywnej oceny segregacji zawodowej jest ona niezbędna w niektórych zawodach, np. budowlanych. Kolejna sesja tematyczna była skoncentrowana na klasyfikacji pracy oraz ocenie pracownika na przykładach dobrych praktyk.
W programie dwudniowego seminarium przewidziano także debatę dotyczącą egzekwowania i sankcji za naruszenie zasad równego traktowania kobiet i mężczyzn. W trakcie spotkania podnoszono kwestie różnic w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn, faktyczny stan rzeczy w tym aspekcie oraz wskazano na działania, które maja te różnice eliminować.
Duże zainteresowanie wywołała sesja 4. poświęcona dialogowi społecznemu i kwestii równych wynagrodzeń. Rozmawiano o najpoważniejszych problemach i wyzwaniach w tym zakresie. Na zakończenie odbyła się dyskusja panelowa „Równość w wynagrodzeniach w czasach kryzysu: przyszłość czy problem?”, której uczestnikami byli przedstawiciele ETUC, Business-Europie, UEAPME, CEEP, Virginii Langbaak, dyrektor EIGE..