Jednolity patent europejski

W Instytucie Organizacji i Zarządzania ORGMASZ (jednostka badawczo-rozwojowa Ministerstwa Gospodarki) odbyło się spotkanie panelu ekspertów w sprawie jednolitego patentu europejskiego. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele: resortu gospodarki, gospodarze spotkania, przedsiębiorcy ze środowiska MŚP oraz prawnicy. Nowe rozwiązania patentowe będą dotyczyć w szczególności firm, wynalazców, prowadzących działalność badawczo-rozwojową i innowacyjną.

Ekspert reprezentujący Związek Rzemiosła Polskiego, podczas debaty, wskazał na zagrożenia dla polskich przedsiębiorców wynikające z wdrożeniem jednolitego patentu. Stanowisko w tej sprawie Związek Rzemiosła Polskiego skierował do Grażyny Henclewskiej, podsekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki. W opinii ZRP wprowadzenie przepisu będzie dyskryminowało polskie firmy, szczególnie rzemieślnicze. Problem m.in. w tym, że duże firmy rejestrują w urzędach patentowych wzory, które tak naprawdę nie mają oznak ani nowości ani oryginalności, a wręcz przeciwnie są kopiami zagranicznych wzorów. Takie postępowanie odbiera możliwość produkcji tych wzorów przez małe firmy.

Zdaniem ZRP debata na ten temat powinna się odbywać przy uwzględnieniu określonych warunków.
Przeciwni jednolitemu patentowi są także prawnicy i Pracodawcy RP. Zdaniem ostatnich wprowadzenie w Polsce  przepisów umowy negatywnie wpłynie na sytuację polskich przedsiębiorców. W związku z tym apelują do rządu o nie przystępowanie do tego porozumienia.

Opinia ZRP w sprawie tzw. patentu europejskiego w załączniku.