„Jest szansa, by podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste gruntu nie zniszczyła wrocławskich przedsiębiorców i rzemieślników. Na wczorajszym posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego uzgodniono, że w ciągu dwóch najbliższych tygodni powstanie ekspertyza prawna.” – czytamy w Gazecie Wrocławskiej.
„Ma ona pokazać, czy możliwa będzie ugoda-między gminą Wrocław a przedsiębiorcami i zmniejszenie naliczonych po podwyżce opłat nawet o 40 proc.”
„- Są miasta w Polsce, które stosują taką obniżkę. Na przykład w Olsztynie jest to 5-20 proc.-mówi Rafał Jurkowlaniec, wojewoda dolnośląski.”
„O problemach wrocławskich przedsiębiorców zrobiło się głośno wlutym.Większośćbyła zaskoczona, że za użytkowanie wieczyste gruntu, na którym działa ich firmą czv warsztat muszą zapłacić o kilkaset procent więcej niż dotychczas.”
„Skąd się wzięły takie wyliczenia? Przez lata miasto nie robiło aktualizacji wycen gruntów. Sprawa nagle przyspieszyła i dzisiaj wielu właścicieli małych firm musiałoby wyjąć z portfela 40 proc. możliwe, że o tyle mniej zapłacą przedsiębiorcy za użytkowanie wieczyste 27 tyś. zł takiej kwoty zażądano od rzemieślnika, który płacił dotychczas za grunt 4 tyś. zł kwoty nawet siedmiokrotnie większe niż dotychczas.”
„Zbulwersowani przedsiębiorcy zaprotestowali, pisząc apel do władz Wrocławia. Oczekiwali obniżenia opłat, bo dla części z nich tak drastyczna podwyżka oznacza bankructwo.”
„Pod apelem podpisali się Związek Pracodawców Dolnego Śląska, Zachodnia Izba Gospodarcza, Dolnośląska Izba Rzemieślnicza, Business Centre Club i Związek Pracodawców Polska Miedź. Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski odesłał apel do wojewody. Dlaczego? Uznał, że to on, jako urzędnik podległy premierowi, powinien zabiegać o zmianę przepisów.”
Więcej: Gazeta Wrocławska
Magdalena Kozioł
25.03.2010