Wiadomości Rudzkie: Rudzkie rzemiosło w opiece św. Józefa

„Po raz kolejny w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach w minioną niedzielę rudzcy rzemieślnicy uroczyście obchodzili święto swojego patrona – św. Józefa. Po raz szesnasty tej jedynej w roku eucharystii przewodniczył ks. biskup Gerard Bernacki. Pierwszy raz w uroczystości udział wziął o. generał Zakonu Paulinów na Jasnej Górze Jan Nalaskowski.” – czytamy w Wiadomościach Rudzkich.

„Tym razem na miejsce uroczystości związanych ze swoim patronalnym świętem rzemieślnicy z Rudy Śląskiej wybrali Kochłowice. Wprawdzie nie w Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes, które nie pomieściłoby tak licznie przybyłej braci rzemieślniczej, ale w kościele parafialnym odprawiona została uroczysta msza święta w intencji rudzkich rzemieślników. W progach kochłowickiej parafii powitał wszystkich ks. kanonik Jerzy Lisczyk. Chwilę później to samo uczynił starszy Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej Grzegorz Skudlik. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. o. generał Zakonu Paulinów na Jasnej Górze Jan Nalaskowski, prezes katowickiej Izby Rzemieślniczej i wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego prof. Jan Klimek, posłowie na Sejm RP – Danuta Pietraszewska i Grzegorz Tobiszowski, prezydent Andrzej Stania i przewodniczący Rady Miasta Jarosław Kania. Ojciec Nalaskowski przybył w towarzystwie rycerzy jasnogórskiego zakonu, w gronie których od ubiegłego roku znajduje się rudzki rzemieślnik Jerzy Paja. Rudzcy rzemieślnicy złożyli dary na ręce biskupa Gerarda Bernackiego.”

„Uroczystej eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię zaprzyjaźniony z rudzkimi rzemieślnikami ks. biskup Gerard Bernacki. Obok niego mszę świętą sprawowali: ks. kanonik Jerzy Lisczyk, dziekan dekanatu kochłowickiego ks. Henryk Jończyk oraz proboszczowie rudzkich parafii: Jan Kral, Jerzy Nowak, Franciszek Zając i ks. Jan Małysek. W homilii biskup nawiązał do postaci ś w. Józefa oddanego nie tylko Bogu, ale też rodzinie.”

Więcej: Wiadomości Rudzkie
WT
24.03.2010