W PARP odbyła się konferencja poświęcona problematyce form wsparcia przedsiębiorcom, którzy wcześniej doświadczyli porażki i ponownie planują wznowić działalność. W Europie Polska wykazuje jeden z najwyższych wskaźników porażek biznesowych. Tylko w tym roku 240 tys. firm zostało wyrejestrowanych z Regon. Wysoki wskaźnik nie przekłada się jednak na liczbę postępowań upadłościowych, których jest zdecydowanie mniej.
Przewagę zamykania działalności bez korzystania z procedur prawa upadłościowego i naprawczego upatruje się w restrykcyjnym a nie rekonstrukcyjnym prawie upadłościowym, w niskim poziomie wiedzy przedsiębiorców na temat tego prawa a także w złym odbiorze społecznym upadłych przedsiębiorców.
W przypadku MŚP dodatkowo czynnikami ograniczającymi korzystanie z prawa naprawczego i upadłościowego są wysokie koszty sądowe oraz rozwlekły czas postępowań. Konferencja miała na celu zmotywowanie przedsiębiorców do częstszego wykorzystywania tych form jako instrumentu zarządczego. W tym celu należy m.in. rozpropagować działania informacyjne i edukacyjne umożliwiające wczesne rozpoznawanie czynników kryzysowych w firmie, wprowadzenia w podręcznikach tematu upadłości firm, ze szczególnym uwzględnieniem mikro i małych firm, opracować zasady szkoleń, usług doradczych i instrumentów wsparcia dla osiągnięcia celów polityki II szansy. Należałoby tez stworzyć dla firm z sektora MSP strategię badania kondycji przedsiębiorstwa i system wczesnego ostrzegania przed zagrożeniem. W Punktach Konsultacyjnych eksperci powinni udzielać porad przedsiębiorcom II szansy.