Trwają prace Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego nad projektem rezolucji w sprawie polityki przemysłowej w erze globalizacji.
„Polityka przemysłowa w erze globalizacji” jest jedną z siedmiu inicjatyw flagowych przedstawionych w Strategii Europa 2020. Inicjatywa ta została w Strategii ogólnie scharakteryzowana jako „projekt na rzecz poprawy otoczenia biznesu, szczególnie w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw, oraz wspierania rozwoju silnej i zrównoważonej bazy przemysłowej, przygotowanej do konkurowania na rynkach światowych”.
Zgodnie z harmonogramem prac przedstawionym w aneksie do Strategii Europa 2020 i będącym swoistą mapą drogową do osiągnięcia jej celów, na forum Parlamentu Europejskiego rozpoczęła się debata nad Strategią i inicjatywami flagowymi w niej zaprezentowanymi. W efekcie prowadzonej debaty, 13 września 2010 roku Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przedstawiła projekt rezolucji z projektowanym stanowiskiem Parlamentu w sprawie inicjatywy flagowej „Polityka przemysłowa w erze globalizacji”. Od tego momentu ma forum Komisji rozpoczęły się prace nad tym projektem.
16 listopada 2010 roku po przedstawieniu przez ITRE poprawek do projektu rezolucji Parlamentu Europejskiego, przedmiot prac komisji znalazł się w kręgu zainteresowań UEAPME (Europejska Unia Rzemiosła Małych i Średnich Przedsiębiorstw). Sprawa okazała się na tyle poważna, że 12 stycznia 2011 roku, UEAPME wystosowała list do członków Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, w którym zajęła stanowisko odnośnie proponowanych w projekcie rezolucji zmian.
UEAPME zwróciła szczególną uwagę na poprawkę 387, która wnosi do projektu rezolucji następujące stwierdzenie: „(Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską, aby) zweryfikowała wprowadzoną przez UE definicję małych i średnich przedsiębiorstw pod kątem jej elastyczności oraz uwzględniania przez nią potrzeb takich przedsiębiorstw, które wprawdzie osiągają określony poziom sprzedaży i zatrudnienia dzięki rozwojowi lub z innych przyczyn, ale pod względem wielkości pozostają na średnim poziomie”.
Jak możemy przeczytać w liście UEAPME do ITRE „Rewizja definicji MŚP (czyli, zwiększenie wysokości górnego progu 250 osób zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie – wyjaśnienie ZRP) doprowadzi do sytuacji w której niemal każde przedsiębiorstwo objęte będzie definicją MŚP. Jakakolwiek próba zwiększenia tego progu, uczyni niemal niemożliwym skierowanie konkretnego wsparcia finansowego do tych najbardziej potrzebujących pomocy, mikro i małych przedsiębiorstw.”
Więcej informacji: LINK