Sytuacja na rynku pracy skłania do wyboru kształcenia zawodowego

Coraz więcej młodych ludzi wybiera naukę w szkołach zawodowych. Popularnością cieszą się zwłaszcza placówki prowadzone przez izby i cechy rzemieślnicze.

„– To efekt lepszego dostosowania programu kształcenia do potrzeb lokalnych rynków pracy – mówi w wypowiedzi dla Dziennika Gazety Prawnej Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego. – Przedsiębiorcy doskonale wiedzą, co powinni umieć ich pracownicy i tego właśnie uczymy w naszych szkołach. Większość absolwentów zaraz po uzyskaniu papierów dostaje pracę w zakładach, w których mieli praktyki.”

Absolwenci szkół zawodowych są cenieni w całej Unii Europejskiej. Komisja Europejska prognozuje, że do 2020 roku udział miejsc pracy wymagających średniego wykształcenia zawodowego wzrośnie z 48 do 51 proc.

„– A biorąc pod uwagę, że do tej pory zarówno w Polsce, jak i w Unii liczba podejmujących kształcenie zawodowe spadała, to dobrze przygotowani fachowcy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy – mówi Bartnik. Nauka w niepublicznych szkołach prowadzonych przez izby z reguły jest bezpłatna. Placówki na każdego ucznia dostają subwencję z budżetu. Dodatkowo na szkołę łożą również przedsiębiorcy zrzeszeni w organizacji.”

Więcej: LINK