Już po raz kolejny w Gdańsku w dniach 8 – 9 sierpnia 2009 roku odbył się dwudniowy festiwal Chleba. Tradycyjnie impreza ta została zorganizowana w ramach Jarmarku Dominikańskiego. Podczas imprezy pomorscy piekarze zaprezentowali tradycję i kunszt swego rzemiosła. Można było skosztować wyroby mistrzów rzemiosła z Cechu Piekarzy i Cukierników z Gdańska, Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP oraz gminnych spółdzielni. Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji – pokazy wypieku pieczywa, niezwykłe stoiska, koncerty i konkursy oraz okolicznościowe wystawy.
W niedzielę odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji rzemieślników w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. Następnie, w samo południe, przez ul. Długą i Długi Targ do sceny na Targu Węglowym przeszła uroczysta parada Święta Chleba. Uczestnicy nieśli tradycyjne wypieki i zachęcali wszystkich turystów do wspólnego świętowania. Tegoroczny konkurs na Smakołyk Święta Chleba i na Super Stoisko Święta Chleba w kategorii piekarskiej wygrała Piekarnia-Cukiernia Sławomir Mielnik ze Straszyna za chleb biesiadny z amarantusem. W kategorii cukierniczej zwyciężyło ciasto sielanka, dzieło Piekarni Meler z Pelplina, która otrzymała także wyróżnienie w kategorii piekarskiej za chleb rodzinny.
Wyróżniona w kategorii cukierniczej została Piekarni – Cukierni Eugeniusz Lipiński z Gdańska za ciasto borówka kaszubska, a w konkursie na Super Stoisko Święta Chleba zwyciężyło stoisko Piekarni- Cukierni Andrzej Szydłowski z Gdańska.
– Chleb jest najważniejszym produktem żywnościowym człowieka – podkreśla Grzegorz Pellowski, starszy Cechu Piekarzy i Cukierników w Gdańsku. – W polskiej tradycji i kulturze zajmuje szczególne miejsce. Nasi przodkowie wykonywali na spodzie bochenka, przed jego pokrojeniem, znak krzyża. Chleb traci jednak na znaczeniu jako podstawowy produkt spożywczy na rzecz innych, często fabrycznych wyrobów piekarniczych, w tym hamburgerów, pieczywa pakowanego o przedłużonym terminie przydatności do spożycia albo pieczywa chrupkiego. Święto traktujemy nie tylko jako wyraz szacunku dla chleba, ale także jako okazję do promowania chleba. Pieczywo żytnie i inne, wypiekane z ciasta na naturalnym zakwasie przez piekarnie rzemieślnicze i spółdzielcze, jest zdrowe oraz ma niepowtarzalny smak i aromat.
Święto zostało zorganizowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA we współpracy z Cechem Piekarzy i Cukierników w Gdańsku, Stowarzyszeniem Rzemieślników Piekarstwa RP w Warszawie oraz Pomorską Izbą Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku.