„Kapitał i praca” to program o sprawach społecznych i gospodarczych. Tym razem goście Anny Grabowskiej w audycji „Zawodowa aktywizacja seniorów” mówili o statusie starszych osób na polskim rynku pracy.
Coraz więcej mówi się o aktywizacji seniorów, zarówno społecznej, jak i zawodowej. Kiedy można mówić o osobie starszej na rynku pracy? Goście Anny Grabowskiej zgodzili się, że jest to zależne od rodzaju zawodu, który wykonywała i stopnia jego psychofizycznej uciążliwości. Forum Związków Zawodowych uznaje, że dla kobiet jest to 55. rok życia, dla mężczyzn – 60 lat. Związek Rzemiosła Polskiego uważa, że osobą starszą dla pracodawcy powinien być, niezależnie od płci, pracownik, który ukończył 55 lat.
W jaki sposób organizować czas pracy seniora? Sławomir Wittkowicz (Forum Związków Zawodowych) wskazał na takie pomysły, jak wydłużanie urlopu, skracanie obowiązkowego czasu pracy przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia czy dodatkowe przerwy w pracy. – Słabością u nas jest to, że sektor porozumień ponadzakładowych jest minimalny. Te właśnie kwestie są w większości krajów Europy Zachodniej regulowane poza administracją rządową, bo to jest porozumienie przedstawicielstwa pracowników z sektorem pracodawców – mówił na antenie Polskiego Radia 24.
Dr Andrzej Stępnikowski (Związek Rzemiosła Polskiego) mówił, że z jego rozmów wynika, iż „w mikroprzedsiębiorstwach trudno będzie wdrażać” rozwiązania dotyczące organizacji czasu pracy seniorów. – Każda próba narzucenia odgórnego mikroprzedsiębiorstwom schematu rozwiązań spotka się z oporem – zaznaczył i ocenił, że „trzeba iść w stronę dobrych praktyk”. – Ciągle nadganiamy w ekspresowym tempie zaprzeszłości cywilizacyjne – powiedział przedstawiciel Związek Rzemiosła Polskiego.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Emisja: LINK