Wspólne projekty przedsiębiorców i naukowców

Podczas Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk wicepremier Elżbieta Bieńkowska mówiła o podziale funduszy unijnych na programy krajowe w przyszłej perspektywie. Podkreśliła, że to nie są pieniądze do wydania, lecz do mądrego zainwestowania.

W latach 2014-2020 duży nacisk zostanie położony na dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych i innowacji. Szczególnie istotna będzie współpraca nauki z biznesem – osiągnięcia naukowców powinny być przydatne i wdrażane w praktyce gospodarczej. – Dużą część środków zainwestujemy w naukę, ale za pośrednictwem przedsiębiorców. To oni wskażą, co jest im potrzebne – zapowiedziała wicepremier.

Głównym źródłem środków na te cele będzie Program Inteligentny Rozwój. Z funduszy unijnych przeznaczono na niego ponad 8,61 mld euro. Ta kwota zostanie uzupełniona o wkład krajowy. Pieniądze zostaną zainwestowane m.in. we wsparcie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa oraz konsorcja naukowo-przemysłowe, wprowadzanie innowacji w przedsiębiorstwach, stymulowanie współpracy nauki z biznesem poprzez tzw. bony na innowacje oraz przygotowanie firm i jednostek naukowych do udziału w programach międzynarodowych.
Więcej: LINK