WP: Znikające bony towarowe bez podatku.

„Z projektu ustawy, która trafiła do Sejmu, znikły w niewyjaśniony sposób zapisy o bonach towarowych zwolnionych z podatku, które miały być formą pomocy socjalnej dla pracowników.
W pierwszym opisie projektu ustawy bony towarowe, które można np. wymienić na żywność w sklepie, miały być zwolnione z podatku. Takie rozwiązanie jest korzystne dla specjalistycznych firm, zajmujących się wydawaniem bonów. W Polsce rynek ten jest niemały, wart około 3 mld. zł. Dominują na nim dwaj wydawcy bonów: Sodexho i Accor. Wydają oni bony dla różnych firm, którym opłaci się w ten sposób wypłacać pracownikom część wynagrodzenia, bo jest ona zwolniona z podatków.
Gdy nie będzie ulgi podatkowej, firmom przestanie się to opłacać, a wydawcy bonów nie zarobią na swojej prowizji. Może to oznaczać znaczne uszczuplenie biznesu Sodexho i Accora, ale nie koniec bonów. Do gry mogą wejść sieci handlowe, które są w stanie zaoferować zniżki, sprzedając np. bon o wartości nominalnej 100 zł za 90-95 zł.
W czasie prac nad ustawą ścierały się dwie grupy lobbystów: popierających rozwiązanie korzystne dla niezależnych wydawców bonów oraz dla sieci handlowych. Gdy wydawało się, że sieci handlowe przegrały, w tajemniczych okolicznościach, których nie potrafi wyjaśnić Ministerstwo Finansów, z projektu ustawy usunięty został zapis o zwolnieniu bonów z opodatkowania. Sieci handlowe triumfują.” – informuje nas portal WP.PL
WP.PL
http://finanse.wp.pl/kat,104124,title,Znikajace-bony-towarowe-bez-podatku,wid,11235560,wiadomosc.html?ticaid=18455