Wizyta Prezydenta RP w Izbie Rzemieślniczej w Katowicach

4 marca br. w siedzibie Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach przebywał z oficjalna wizytą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Lech Kaczyński. Było to trzecie w historii rzemiosła polskiego spotkanie środowiska z najwyższym przedstawicielem władzy państwowej i jednocześnie pierwsze spotkanie, które zostało zorganizowane w Katowicach.

Prezydent RP spotkał się z ponad pół tysiącem rzemieślników w sali Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, reprezentujących wiele polskich organizacji rzemieślniczych. Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział szybkie rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy o rzemiośle, która jak stwierdził jest środowisku niezmiernie potrzebna. Jednocześnie zwrócił uwagę na trudności w pozyskiwaniu środków unijnych przez pracodawców, a także poinformował, że doradcy pracujący w Kancelarii Prezydenta RP zapoznają się z propozycjami Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącymi reformy szkolnictwa zawodowego. W czasie wystąpień, zarówno prezes Związku Rzemiosł Polskiego – Jerzy Bartnik, jak również Jan Klimek, wiceprezes ZRP, zwracali uwagę na najważniejsze problemy, które utrudniają rozwój środowiska rzemieślniczego w Polsce. Wiceprezes Zarządu Katowickiej Izby – Henryk Michalik poruszył problematykę trudności w dostępie do środków unijnych, a Czesław Krupa – dyrektor Izby Rzemieślniczej w Nowym Sączu problematyę reformy oświaty zawodowej, która marginalizuje rzemieślniczą naukę zawodu. Wystąpienia rzemieślników zakończył Marian Ząbek – prezes Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia, który zwrócił się w imieniu środowiska o rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy o rzemiośle.

Prezydent RP został uhonorowany przez środowisko rzemieślników statuetką św. Józefa. W spotkaniu z rzemieślnikami wzięli udział ministrowie: Maciej Łopiński (szef Gabinetu Prezydenta RP), Ryszard Legutko, Jacek Sasin, Bożena Borys – Szopa i Marek Surmacz. Spotkanie było transmitowane przez Telewizję Polską oraz TVN 24.