Wirtualna Polska: Spacer po wystawie fotografii PAP z powojennej Warszawy

„Prezentowane na wystawie zdjęcia są nie tylko bogatym materiałem dokumentacyjnym, ale także wspaniałym przykładem rzemiosła fotograficznego – mówiła we wtorek gościom wystawy „60 lat temu w Warszawie” Anna Brzezińska-Skarżyńska z Polskiej Agencji Prasowej” – czytamy na portalu internetowym Wirtualnej Polski.

„Wystawa „60 lat temu w Warszawie. Fotografie PAP 1947-1948” w stołecznym Domu Spotkań z Historią przedstawia wydarzenia polityczne i życie codzienne mieszkańców powojennej Warszawy, uwiecznione na fotografiach pochodzących z liczącego 18 mln zdjęć archiwum Polskiej Agencji Prasowej”.

„Wiele fotografii z czasów powojennych, było przechowywane przez lata tylko w formie negatywów. Do archiwum PAP trafiły ze zbiorów Centralnej Agencji Fotograficznej (CAF), która przejęła je z oddziałów fotograficznych Agencji Publicystyczno-Informacyjnej, Agencji Robotniczej i Filmu Polskiego”.

„”Widać, że robienie zdjęć, przedstawionych na wystawie, było dla ich autorów nie tylko zawodem, ale także pasją i sposobem na życie. Fotografują oni oprócz zleconych wydarzeń także otoczenie i okoliczności, które pozwalają na poznanie pełniejszego obrazu tamtych dni” – powiedziała Brzezińska-Skarżyńska, szefowa działu PAP Foto”.

„Z jej opinią zgodził się obecny w Domu Spotkań z Historią historyk Piotr Osęka. Podkreślał, że są to ostatnie fotografie, na których można zobaczyć udział dygnitarzy partyjnych uczestniczących wspólnie z wiernymi w procesji podczas święta Bożego Ciała oraz msze polowe z udziałem Ludowego Wojska Polskiego.”

Więcej: LINK

13.01.2009