Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 21/04/2010

Wieści Podwarszawskie: Historia Powiatowego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie.

„Na początku XX wieku w Wołominie zaczęły powstawać nowe zakłady rzemieślnicze, a także spore fabryki”- historie cechu w Wołominie przeczytać możemy w Wieściach Podwarszawskich.

„Przed wybuchem pierwszej wojny światowej 13-tysięczny wówczas Wołomin miał siedem dużych zakładów przemysłowych zatrudniających w sumie ponad tysiąc pracowników i kilkaset warsztatów rzemieślniczych. Mistrzowie różnych specjalności szewcy i cholewkarze, piekarze, wędliniarze, metalowcy oraz fryzjerzy i perukarze - należeli do cechów w Warszawie.”

„Rozproszeni i niezorganizowani zrazu rzemieślnicy wołomińscy też zaczęli łączyć się w grupy interesów i korzystać z uprawnień członków. Ale związku lokalnej organizacji cechowej jeszcze długo nie było w Wołominie. Pierwsze cechy powstały tu dopiero po odzyskaniu niepodległości przez Polskę."

„Obecnie Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie jest organizacją samorządu rzemieślniczego, zrzeszającą firmy z terenu województwa mazowieckiego. Cech jest członkiem mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Od dnia 12 maja 2005 r. funkcję Starszego Cechu sprawuje Bogdan Czerwiński, w zarządzie są również: Podstarsi Cechu Andrzej Kłobuk i Dariusz Wiśniewski, sekretarz Andrzej Górka i skarbnik Dariusz Ka-linowski.”

18.04.2010

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018