Wiadomości Rudzkie: Rzemieślnik w rycerskim płaszczu

„Rudzki rzemieślnik Jerzy Paja ma na swoim koncie wiele nagród związanych z zawodową działalnością. Od listopada ubiegłego roku jest rycerzem Orderu Jasno-górskiej Bogurodzicy, o ten zaszczyt ubiegał się od 12 lat.” – czytamy w Wiadomościach Rudzkich.

„Od kilku lat podczas uroczystości św. Józefa, w gronie starszyzny reprezentującej rzemieślniczą brać, był ubrany w tradycyjną togę, podstarszy Cechu Jerzy Paja.”

„W tym roku, podczas mszy patrona rzemieślników, zamiast togi, miał na sobie biały płaszcz rycerza Orderu Jasnogórskiej Bogurodzicy. Dlaczego? – Jednym z honorowych gości tegorocznych obchodów święta patrona rzemieślników w Rudzie Śląskiej był general Zakonu Paulinów na Jasnej Górze – o. Jan Nalaskowski. Ponieważ od listopada jestem rycerzem Orderu Jasnogórskiej Bogurodzicy, wypadało przywdziać rycerski płaszcz – mówi niedawno upieczony rycerz tego elitarnego towarzystwa.”

„- Stowarzyszenie Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogurodzicy powstało w 1991 roku. Skupia ono w swych szeregach przedstawicieli życia naukowego, kulturalnego i społecznego z całej Europy. Misją tego stowarzyszenia jest walka o wartości chrześcijańskie w środowisku pracy i wśród społeczności lokalnej oraz cywilizacji miłości. Członkowie zobowiązani są do włączania się w działania charytatywne, podnoszenia kultury i moralności chrześcijańskiej oraz do ożywiania więzi międzyludzkich. Jako człowiek wierzący, chciałem być jednym z nich. Ubiegałem się o to 12 lat. Wreszcie po długim oczekiwaniu i trzech latach nowicjatu, 15 listopada ubiegłego roku zostałem rycerzem i mogę przywdziewać ten biały płaszcz, z którego jestem dumny – dodaje Jerzy Paja.”

„Przy okazji rzemieślniczego święta nie sposób rzemieślnikowi w rycerskim płaszczu nie zadać pytania: czego życzyć rzemieślnikom w tym roku? – Dużej ilości zleceń, szerszego rynku pracy oraz terminowych zapłat przez usługobiorców. – A rycerzom Orderu Jasnogórskiej Bogurodzicy? -Wytrwałości w służbie, do której zostali powalani. I niech te życzenia się spełnią!”

Więcej: Wiadomości Rudzkie
Tadeusz Piątkowski
24.03.2010