W Sejmie o zmianach w Kodeksie Pracy

W sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji Kodeksu Pracy dotycząca głównie kontraktów czasowych. Zgodnie z zapisami będą one zawierane z pracownikiem na okres do trzech lat. Kolejne przedłużenie umowy będzie tylko na czas nieokreślony.

– Propozycja zmian w Kodeksie Pracy, zmierza do ograniczenia nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony. Obecnie są one często zawierane na długie okresy bez obiektywnego uzasadnienia. Pozbawia to pracowników poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa. Podstawą zatrudnienia powinny być umowy o pracę na czas nieokreślony – powiedział podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

 Projekt zakłada ograniczenie okresu zatrudnienia na umowę na czas określony do 33 miesięcy, plus maksymalnie trzymiesięczny okres umowy na okres próbny – w sumie 36 miesięcy, czytamy na stronie ministerstwa pracy.

Sejm skierował projekt nowelizacji do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Sprawozdanie z prac komisji będzie przedstawione do 25 maja br.
Więcej: LINK