W Kamienicy przy Próżnej

W całej Polsce miniony weekend minął pod znakiem siódmej edycji Nocy Muzeów. W Warszawie można było zwiedzić liczne muzea, galerie i ważniejsze instytucje użyteczności publicznej. Ogólnopolskiej akcji towarzyszyły pokazy filmowe, wystawy prac fotograficznych, koncerty i występy artystyczne.

W organizację Nocy Muzeów zaangażował się również Związku Rzemiosła Polskiego i Ogólnopolski Cech Rzemiosł Artystycznych we współpracy z Cafe Próżna i Galerią Velt.

W nocy z 15 na 16 maja mieszkańcy miasta mieli szansę poznać kulisy pracy rzemieślników. Zainscenizowane typowe wnętrza pracowni wraz z autentycznymi narzędziami i drobnymi urządzeniami dopełniły wykonywane na żywo przez mistrzów rzemiosła – rękawiczki na miarę, oprawki okularów czy pędzle do golenia. Zwiedzający mieli obejrzeć metody haftów na krosnach  i odkryć co kryją tajemnicze nazwy zawodów: konwisarz, garbarz czy drykier.

Cafe Próżna i Galeria Velt, gospodarze imprezy na Próżnej przygotowali ponadto film dokumentujący Warszawę z roku 1936, pokaz robienia szkła metodą palnikową, spacer historyczny po kamienicach oraz wystawę zdjęć, zakładów rzemieślniczych  autorstwa Jana Bryczkowskiego.