W dniach 11-12 kwietnia 2022 r. miała miejsce w Mikołajkach VII edycja Europejskiego Kongresu Samorządów.
W wydarzeniu tym uczestniczył przedstawiciel organizacji rzemiosła Pan Adam Przybysz, Członek Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego i Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Olsztynie, który wziął udział panelu dyskusyjnym na temat „Oświata i samorządy – jak samorządy wspierają oświatę ? „.
Prezes Przybysz zaznaczył, że dla rzemiosła i jego organizacji współpraca z samorządami ma istotne znaczenie, bowiem faktycznie organizacje rzemiosła, rzemieślnicy oraz samorządy działają na wspólnym polu w zakresie kształcenia zawodowego. Podkreślił m.in, że w środowisku pracodawców prawie 23 tys. rzemieślników obecnie obok prowadzonej działalności gospodarczej realizuje program dualnego kształcenia zawodowego w rzemiośle, zdejmując z samorządów koszty organizacji zajęć praktycznych.
Wiele lat temu stworzyliśmy sieć organizacji rzemiosła w której są ZRP, 26 izb rzemieślniczych i 455 cechów oraz 58 spółdzielni . Dzięki temu że rzemieślnicy tworzą taką sieć i utrzymują ją z własnych środków (nie publicznych) organizacje rzemiosła zajmują się zagadnieniami gospodarczymi i oświatowymi. Na działalność w zakresie oświaty organizacje rzemiosła nie otrzymują środków publicznych a w ramach ustawowego nadzoru nad przebiegiem przygotowania zawodowego wykonują szereg zadań na rzecz szkolących rzemieślników oraz młodzieży, która trafia na naukę zawodu do rzemiosł – obecnie jest to grupa prawie 74 tys.
Zdaniem Prezesa Przybysza rzemiosło ma bogate doświadczenia i stworzyło potencjał, stanowiący modelowy przykład współpracy z samorządem. Jednakże żaden model nie zadziała bez reakcji i zaangażowania wszystkich aktorów: przedstawicieli przedsiębiorców- rzemieślników i przedstawicieli samorządów.
Organizacje rzemiosła oczekują na otwartość przedstawicieli samorządów i uznanie organizacji rzemiosła jako naturalnych partnerów, faktycznie zaangażowanych w realizację zadań systemu oświaty.