„Doświadczenie w prowadzeniu dialogu społecznego jest w naszym kraju cały czas niewielkie, a potrzeba jego istnienia często marginalizowana. Zmiana tej sytuacji leży w interesie wszystkich grup społecznych” – czytamy w Vidarcie.
„Dialog społeczny w Polsce, ma w porównaniu z innymi państwami Europy stosunkowo krótką historię. Organizacje reprezentujące pracodawców i pracowników wciąż uczą się, jak w nim funkcjonować, a przedstawiciele władz doceniać jego rolę. Dialog jest, bowiem istotny nie tylko na poziomie firmy czy regionu, ale i całego społeczeństwa. Ścisła współpraca rządu, organizacji pracodawców i związków zawodowych w ramach dialogu społecznego to gwarancja zrównoważonego rozwoju państwa i uwzględniania interesów wszystkich podmiotów zaangażowanych w funkcjonowanie gospodarki, zaś wczesne informowanie o planowanych zmianach pozwala już na etapie tworzenia projektu ustawy wyeliminować nietrafione propozycje.”
„Dlatego właśnie Związek Rzemiosła stworzył projekt „Skuteczni eksperci = efektywny dialog”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Głównym celem projektu jest promowanie wśród przedsiębiorców idei dialogu społecznego oraz stworzenie silnej bazy współpracujących ze sobą ekspertów, którzy – gdy zajdzie taka potrzeba – będą mogli w krótkim czasie podjąć się opiniowania ustaw w odniesieniu do potrzeb i problemów zgłaszanych bezpośrednio przez przedsiębiorców. Dialog społeczny jest, więc szansą na aktywne uczestnictwo w życiu społeczno-gospodarczym kraju, dzięki możliwości realnego wpływu przez zainteresowane strony na kształt obowiązujących przepisów.”
„Ustawa o Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych jasno wskazuje znaczenie dialogu społecznego w funkcjonowaniu państwa – jest on prowadzony „dla godzenia interesów pracowników, interesów pracodawców oraz dobra publicznego”. Dobrze funkcjonujący dialog jest w stanie zrealizować ten cel – wymaga to jednak świadomości i merytorycznego przygotowania wszystkich jego uczestników.”
„- Dialog społeczny służy rozwiązywaniu problemów gospodarczych i społecznych na poziomie kraju, regionu czy powiatu niestety wciąż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę – wyjaśnia koordynator projektu Izabela Opęchowska – Do tej pory dialog w regionach odbywał się jedynie w Wojewódzkich Komisjach Dialogu Społecznego. Postanowiliśmy to zmienić. Dzięki projektowi i przewidzianych w jego ramach szkoleniach, zwiększamy zaangażowanie środowiska rzemiosła i MŚP w proces tworzenia lepszego prawa i wspieramy aktywny udział ZRP w konsultowaniu dokumentów i projektów aktów prawnych.”
„Duże zainteresowanie przedsiębiorców tym tematem pokazuje, że coraz częściej zaczynają oni dostrzegać znaczenie i rolę dialogu społecznego. – Poprzez seminaria i warsztaty organizowane w ramach projektu staramy się uświadamiać przedsiębiorcom, że dzięki dialogowi mogą uzyskać wpływ na to, co dzieje się w kraju, województwie czy powiecie, że mają możliwość udziału w tworzeniu przepisów, od których zależy funkcjonowanie ich firm – podkreśla Izabela Opęchowska.”
Więcej: vidart.com.pl
Anna Dowgird
11/12.2011