TVN CNBC Biznes: Bariery dla małych i mikro przedsiębiorców-rozmowa z Elżbietą Lutow

O barierach ograniczające rozwój mikro i małych przedsiębiorstw mówiła w programie TVN CNBC Biznes ekspertka Związku Rzemiosła Polskiego Elżbieta Lutow.

Według badania Small Business DNA, przeprowadzonego wśród przedsiębiorców, barierę dla prowadzenia działalności gospodarczej stanowią różnego rodzaju opłaty na rzecz państwa. – Opłata za wieczyste użytkowanie jest to w tej chwili główny koszt, który sygnalizują nam małe firmy. Opłaty z tytułu wieczystego użytkowania wzrosły w ostatnim czasie nawet kilkunastokrotnie, a do tego dochodzi jeszcze podatek od nieruchomości – powiedziała w programie Elżbieta Lutow.

Problem stanowią także skomplikowane, nie zrozumiałe dla przedsiębiorców treści ustaw regulujących działalność gospodarczą, a szczególnie prawo podatkowe. – Przepisy podatkowe rzeczywiście są pisane coraz trudniejszym językiem. Bez pomocy doradcy podatkowego, czy biura rachunkowego przedsiębiorca sobie nie radzi – stwierdziła ekspertka ZRP.

Elżbieta Lutow wskazała też na poważny problem, jakim jest brak możliwości odpowiedniego finansowania inwestycji, nie tylko z banków, ale także z pieniędzy z UE.
– Małe firmy dość często aplikują o uzyskanie środków unijnych, mikro już na wstępie się zniechęcają – wyjaśnia Lutow. – Wynika to choćby z tego, co w programach jest do zaoferowania. Firmom, szczególnie tym mikro, potrzeba dofinansowania inwestycji. Chodzi tu głównie o maszyny, urządzenia, rozbudowę zakładu. Natomiast w programach unijnych w ostatnich latach głównie preferowane były wydatki na doradztwo, szkolenia, targi, czy wystawy oraz innowacje. Dochodzą tu problemy z profesjonalnym przygotowaniem wniosku o takie dotacje. Małe firmy nie maja zaplecza prawnego. Ich wnioski, choćby z tego powodu z góry przegrywają.

Więcej: tvncnbc.pl
20.09.2010
LINK