TVN CNBC Biznes: Bariery dla małych i mikro przedsiębiorców-rozmowa z Elżbieta Lutow

O barierach ograniczające rozwój mikro i małych przedsiębiorstw mówiła w programie TVN CNBC Biznes ekspertka Związku Rzemiosła Polskiego Elżbieta Lutow.

Według badania Small Business DNA, przeprowadzonego wśród przedsiębiorców przez 4P reaserch mix, barierę dla prowadzenia działalności gospodarczej stanowią różnego rodzaju opłaty na rzecz państwa. – Opłata za wieczyste użytkowanie jest to w tej chwili główny koszt, który sygnalizują nam małe firmy. Opłaty z tytułu wieczystego użytkowania wzrosły w ostatnim czasie nawet kilkunastokrotnie, a do tego dochodzi jeszcze podatek od nieruchomości – powiedziała w programie Elżbieta Lutow.

Problem stanowią także skomplikowane, nie zrozumiałe dla przedsiębiorców treści ustaw regulujących działalność gospodarczą, a szczególnie prawo podatkowe. – Przepisy podatkowe rzeczywiście są pisane coraz trudniejszym językiem. Bez pomocy doradcy podatkowego, czy biura rachunkowego przedsiębiorca sobie nie radzi – stwierdziła ekspertka ZRP.

Elżbieta Lutow wskazała też na poważny problem, jakim jest brak możliwości odpowiedniego finansowania inwestycji, nie tylko z banków, ale także z pieniędzy z UE.
– Małe firmy dość często aplikują o uzyskanie środków unijnych, mikro już na wstępie się zniechęcają – wyjaśnia Lutow. – Wynika to choćby z tego, co w programach jest do zaoferowania. Firmom, szczególnie tym mikro, potrzeba dofinansowania inwestycji. Chodzi tu głównie o maszyny, urządzenia, rozbudowę zakładu. Natomiast w programach unijnych w ostatnich latach głównie preferowane były wydatki na doradztwo, szkolenia, targi, czy wystawy oraz innowacje. Dochodzą tu problemy z profesjonalnym przygotowaniem wniosku o takie dotacje. Małe firmy nie maja zaplecza prawnego. Ich wnioski, choćby z tego powodu z góry przegrywają.

Więcej: tvncnbc.pl
20.09.2010
LINK