Syndromu pierwszej dniówki pod obradami Sejmu

W Sejmie RP odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy, którego głównym celem jest  likwidacja tzw. syndromu pierwszej dniówki. Nowe przepisy ułatwią też inspektorom pracy stwierdzanie przypadków nielegalnego zatrudniania pracowników.

Po pierwszym czytaniu, które odbyło się w marcu prace nad dokumentem prowadziła Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach. Komisja przyjęła projekt z poprawkami – zmieniła m.in. termin wejścia w życie projektowanej nowelizacji z 6 tygodni od ogłoszenia na 1 września 2016 r.

Jakie zmiany wprowadza projekt? Otóż  pracodawca będzie miał obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę – jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Regulacja ta ma ograniczyć zatrudnianie pracowników w szarej strefie oraz zwiększyć ochronę ich praw, czyli ułatwić im dochodzenie przysługujących świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy, a także umożliwić korzystanie z ochrony gwarantowanej przez przepisy ubezpieczeń społecznych.
Więcej: LINK