Świadczenia emerytalne i minimalne wynagrodzenie wyższe od przyszłego roku

Ostatnie posiedzenie Komisji Trójstronnej zdominowały tematy rent, emerytur i minimalnego wynagrodzenia. Ponieważ strony społeczne i rząd nie uzyskali konsensusu, co do wskaźnika realnego wzrostu płac i zgodnie z założeniami rządu wyniesie on 20 proc., waloryzacja rent i emerytur – 4,18 procent. Propozycje poparli pracodawcy, natomiast związki zawodowe nie są takim wzrostem usatysfakcjonowane. Według nich wskaźnik powinien wynieść 50 proc.

Ministerstwo pracy uzasadniając rządową propozycję przedstawiło komentarz statystyczny do przyjętej przez Radę Ministrów propozycji waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, jak i przewidywane skutki finansowe dla budżetu państwa z nią związane.  Jest to optymalna propozycja, jeśli wziąć pod uwagę sytuację finansów publicznych, w tym sytuację FUS i potrzebę podejmowania działań zamierzających do zapewnienia racjonalnej ścieżki schodzenia z poziomu deficytu sektora finansów publicznych.

Rada Ministrów przedstawiła Trójstronnej Komisji propozycję minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2013 r. w wysokości 1600 zł. Propozycja Rady Ministrów będzie przedmiotem negocjacji w ramach TK.

Wśród zagadnień dyskutowanych podczas obrad znalazły się ponadto kwestie związane z limitem wwozu paliwa z krajów trzecich do Polski oraz ze stawkami ryczałtu na używanie samochodów do celów służbowych.