Rząd zaznaczył, że największym wyzwaniem przyszłorocznego budżetu będzie niewiadoma dotycząca tego, ile osób zdecyduje się na przejście na emeryturę w wieku 60 – 65 lat po nabyciu takiego uprawnienia. Resort finansów przyjmuje, że na emeryturę może przejść 90 % uprawnionych, choć analizy wskazują na ok. 83 – 85 %. Może to obciążyć przyszłoroczny budżet kwotą 10 mld zł.”
Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego przewidywana prognoza jest zbyt optymistyczna. Zgodnie z dostępnymi opiniami ekspertów – w budżecie na przyszły rok – rząd musi znaleźć ok. 9 mld zł oszczędności. W tej sytuacji niezbędne będzie cięcie wydatków a przestrzeń dla takich działań jest ograniczona z uwagi na kosztowne wydatki socjalne, jak wiek emerytalny i program „Rodzina 500 plus” oraz planowany wzrost wydatków na obronność i Narodowy Fundusz Zdrowia.
Niepewne wydaje się także założenie rosnącego popytu inwestycyjnego w sektorze prywatnym. Niestety, niektóre zapowiedzi ze strony rządu wobec przedsiębiorców (np. nowe instrumenty kontrolne biurokratyzujące działalność, nieuzasadnione zróżnicowanie w obciążeniach fiskalno-ubezpieczeniowych firm, o których mowa poniżej) jak i utrzymująca się od lat ogólna niepewność inwestycyjna przedsiębiorców mogą oznaczać, że inwestycje przedsiębiorstw nie przyspieszą.
Więcej: LINK