Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 27/11/2020

SMEunited: organizacje MŚP odgrywają kluczową rolę we wspieraniu wysokiej jakości praktyk zawodowych

Szkolenie w miejscu pracy i naprzemienne uczenie się w szkole i w pracy najlepiej przyczyniają się do nabycia pełnych kompetencji, których poszukują pracodawcy - to główne przesłanie Dyrektor ds. społecznych i polityki szkoleniowej, Liliane Volozinskis, wygłoszone podczas internetowego seminarium na temat roli organizacji pracodawców w promowaniu praktyk zawodowych w Europie, zorganizowanego w ramach Europejskiego Sojuszu na rzecz praktyk zawodowych.

Dyrektor Liliane Volozinskis podkreśliła, w jaki sposób praktyka zawodowa zwiększa szanse uczniów na zatrudnienie, ułatwia szybkie i płynne przejście ze szkoły do pracy. Praktyka zawodowa daje możliwość rozwinięcia pełnego zakresu umiejętności technicznych, przekrojowych i miękkich, takich jak: rozwiązywanie problemów, praca zespołowa, kreatywność, poczucie inicjatywy, które można nabyć tylko w czasie praktyk zawodowych. Dzięki rozszerzonemu doświadczeniu zawodowemu i transferowi know-how, systemy praktyk zawodowych pozwalają rzemieślnikom i organizacjom MŚP na rekrutację dobrze przygotowanych młodych współpracowników i są niezbędne do przygotowania przyszłych przedsiębiorców.

„Praktyki zawodowej nie należy postrzegać jako kosztu, ale jako inwestycję organizacji MŚP. Praktyki zawodowe są najbardziej opłacalne, jeśli są organizowane w wyniku popytu na nie i jeśli pracodawcy są bezpośrednio zaangażowani w ich zarządzanie w celu stworzenia programu nauczania” - podkreśliła w czasie internetowego seminarium Dyrektor Liliane Volozinskis.

Rola krajowych partnerów społecznych reprezentujących rzemiosło i organizacje MŚP została podkreślona przez dwóch członków SMEunited, ZDH i CPME. Przedstawili oni konkretne przykłady udanych systemów praktyk zawodowych w Niemczech i Francji.

Źródło: SMEunited

 

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018