Rzeczpospolita: ZUS przyjaźnie patrzy na samozatrudnionych

– Preferencyjne składki ZUS pomagają, szczególnie młodym ludziom, założyć pierwszą działalność gospodarczą, a małe i średnie firmy stanowią dziś o sile polskiej gospodarki – powiedział w „Rzeczpospolitej” Jan Klimek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Na wniosek przedsiębiorców zaczynających działalność wydana została interpretacja ZUS, która mówi, że mogą oni opłacać składki preferencyjne. Zgodnie z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą  w ciągu pierwszych dwóch lat jej prowadzenia może zaoszczędzić prawie 15 tys. zł na składkach ZUS. Zamiast płacić je w podstawowej wysokości 1026,98 zł miesięcznie, może spełnić obowiązek ubezpieczenia za jedyne 414,85 zł miesięcznie.

Takie przepisy ułatwiają założenie nowej firmy. Z nowych interpretacji wynika, że niższe składki zapłacą również przedsiębiorcy, którzy powracają ze swoim biznesem z zagranicy lub osoby, które prowadziły biznes z rodziną i teraz podejmuję biznes na własną rękę.

Więcej: rp.pl
Mateusz Rzemek
28.06.2013
LINK