Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 18/02/2009

Rzeczpospolita: Składka zdrowotna równa cały rok

Osoby , które prowadzą działalność gospodarczą będą płacili na ubezpieczenie zdrowotne 224,24 zł miesięcznie. Senat zajmie się dziś nowelizacją z 23 stycznia 2009 r.ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Chodzi o wyrównanie wysokości składki zdrowotnej osób opłacających ją z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Większość przedsiębiorców odprowadza tylko ją, gdyż społecznie jest ubezpieczona z innego tytułu. Zmiana dotyczy ok. 1,6 mln osób – czytamy w Rzeczpospolitej.

Wszystko wskazuje na to, że Senat przyjmie ustawę bez poprawek. To zaś oznacza, że podstawa wymiaru składki zdrowotnej będzie równa przez cały rok (nie będzie się zmieniać co trzy miesiące, jak dziś). Wyniesie ona 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego (nie zaś w poprzednim kwartale, jak dotychczas), łącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Od tej kwoty przedsiębiorcy będą ją płacić od stycznia do grudnia. Z tym że w tym roku zasady te będą stosowane do składek należnych od marca.

– Wyrównanie składek ułatwi wypełnianie comiesięcznych obowiązków wobec ZUS – zauważa Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego. – Liczymy, że w składanych dokumentach będzie mniej błędów. Przypominam też, że składki można płacić od zadeklarowanej kwoty wyższej od ustawowego minimum. Takie rozwiązanie wybiera ok. 5 proc. prowadzących działalność. Z tym że ma to znaczenie szczególnie dla ubezpieczenia emerytalnego – im więcej ubezpieczony wpłaci składek, tym wyższą dostanie emeryturę – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.

Więcej: Rzeczpospolita

Magdalena Januszewska
18-02-2009

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018