Rzeczpospolita: Samozatrudnieni bez wsparcia rządu

Jak donosi piątkowa Rzeczpospolita „Przedsiębiorca bez pracowników, którego dochody spadły nawet o połowę, nie skorzysta z pakietu antykryzysowego”. Związek Rzemiosła Polskiego stawia sprawę pod znakiem zapytania i zapowiada zmiany.

„W czwartek 6 sierpnia prezydent podpisał ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Teraz czekamy na jej publikację w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy mają obowiązywać do końca grudnia 2011 r.”

 

„- W pakiecie antykryzysowym powinny znaleźć się rozwiązania dla młodych przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają nikogo na etacie. Będziemy o to walczyć podczas prac nad nowelizacją tej ustawy, a jak zapowiadała minister pracy Jolanta Fedak, nastąpi to już we wrześniu – tłumaczy Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego”.

„Dodaje, że obecny kształt przepisów jest niesprawiedliwy i nielogiczny. Ich paradoks polega bowiem na tym, że osoba która założyła spółkę z o.o. i zatrudniła sama siebie, będzie mogła skorzystać z pomocy, bo ma pracownika. Inna natomiast, która była pracownikiem, a po zwolnieniu przeszła na samozatrudnianie, takiej pomocy nie dostanie”.

 

Marta Gadomska

Rzeczpospolita