„Przedsiębiorcy będą nadal płacić podatki w formie ryczałtu, nawet jeśli w trakcie roku podatkowego przekroczą określony próg przychodów. Dopiero od następnego roku będą musieli przejść na zasady ogólne. Takie korzystne dla nich rozwiązania przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku PIT” – czytamy w Rzeczpospolitej.
„Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma opodatkowania popularna wśród małych firm, szczególnie rzemieślników. Jej główne zalety to uproszczona księgowość i stosunkowo niskie stawki”.
„- Cieszymy się, że ministerstwo uwzględniło nasze postulaty przedsiębiorców i zdecydowało się na takie zmiany. Obecne zróżnicowanie jest niesprawiedliwe i stawia w gorszej sytuacji firmy funkcjonujące ponad rok – powiedziała „Rz” Elżbieta Lutow, ekspert Związku Rzemiosła Polskiego”.
„Ponadto Związek Rzemiosła Polskiego przypomina, że rzemieślników obowiązują w zasadzie dwie stawki: 8,5 proc. od przychodów z działalności usługowej i 5,5 proc. dla działalności wytwórczej i budowlanej. Zdaniem przedsiębiorców, powinno się te stawki obniżyć, by ryczałt stał się bardziej opłacalny”.