Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 05/06/2008

Rzeczpospolita: Płatnicy podpiszą się elektronicznie za rok

"Darmowe certyfikaty wydane płatnikom składek do elektronicznych rozliczeń nie stracą ważności 21 lipca br. Bezpieczny podpis elektroniczny będzie wprowadzany stopniowo. Dziś w sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy, który przewiduje przedłużenie ważności certyfikatów używanych przez płatników składek w elektronicznych rozliczeniach z ZUS" - czytamy w Rzeczpospolitej.

"Planowana nowelizacja sprawi, że certyfikaty wydawane przez ZUS nie utracą automatycznie ważności 21 lipca br., ale stopniowo - po upływie rocznego terminu od ich wystawienia. ZUS nie będzie bowiem po tym dniu wydawać bezpłatnych certyfikatów na dyskietkach przeznaczonych do podpisywania przesyłek w programie Płatnik".

"Okres przejściowy ma spowodować, że w lipcu nie będzie zatorów i opóźnień w rozliczeniach firm z ZUS, a jednocześnie nie nastąpi spiętrzenie wniosków o kwalifikowane certyfikaty".

"- To dobrze, że proponuje się okres przejściowy. Szkoda jednak, że przymusza się ludzi do używania bezpiecznego podpisu elektronicznego. To problem, szczególnie dla starszych osób, a dla firm zatrudniających niewiele ponad pięciu pracowników to także spory koszt. Wprowadzanie takiego obowiązku powinno trwać znacznie dłużej, np. 10 lat" - uważa Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018