Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 15/07/2008

Rzeczpospolita: Można zdobyć nowy zawód

„Opiekun osoby starszej to jedna z profesji, jaka ma się pojawić w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Inne to: technik przeróbki kopalin stałych, monter oraz blacharz izolacji przemysłowych, technik rzemiosł artystycznych – sztukatorstwo i kamieniarstwo artystyczne” – czytamy w Rzeczpospolitej.

„Wnioski o ich wprowadzenie zgłosili odpowiedni ministrowie, uzasadniając to brakiem fachowców. W związku z tym Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu z 26 czerwca 2007 r. w sprawie kwalifikacji zawodów szkolnictwa zawodowego”.

„Przewiduje on także skrócenie kształcenia w niektórych profesjach. W systemie czteroletnich techników będą uczone osoby w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali (dziś jest to możliwe w szkołach policealnych). Chodzi o szybkie wykształcenie specjalistów w zawodzie, który ze względu na rozwój transportu lotniczego staje się coraz bardziej pożądany. W technikach będzie można również zdobyć zawód technika organizacji reklamy”.

„Kształcenie w nowych zawodach będzie możliwe od kolejnego roku szkolnego. Ministerstwo musi bowiem najpierw przygotować podstawy programowe dla szkół”.

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018