Rzeczpospolita: Kryzys powstrzymał ważne reformy

„Sukcesy rządu to zakończenie sporu z Eureko i przyspieszenie wydawania pieniędzy unijnych. Najwięcej wątpliwości budzi powiększanie długu finansów publicznych.”

„Chociaż ekonomiści i przedsiębiorcy podkreślają zaniechania gospodarcze dwóch lat rządów gabinetu Donalda Tuska, to jednak zauważają, że ten rząd w sprawach gospodarki wolnorynkowej robi więcej niż poprzednicy i to w dość niesprzyjających zewnętrznych warunkach.”

„Problem w tym, że zdaniem organizacji rządowi brakuje konsekwencji. Tylko co trzecia przygotowana przez niego ustawa, dotycząca spraw gospodarczych, zaczęła obowiązywać. Pozostałe albo miesiącami czekają na rozpatrzenie, albo zniknęły po wecie prezydenckim. Tak się na przykład stało z ustawą zmieniającą system rentowy czy dotyczącą wypłat emerytur w nowym systemie ubezpieczeniowym.”

* * *

Jerzy Bartnik, szef Związku Rzemiosła Polskiego:
„Pozytywnie oceniamy wprowadzenie rozwiązań umożliwiających korzystanie ze świadczeń na subsydiowanie zatrudnienia także mniejszym pracodawcom. Uważamy jednak, że w pakiecie antykryzysowym brakuje rozwiązań stwarzających zachęty inwestycyjne. Podobnie jak nie mamy systemu podatkowych ulg mieszkaniowych czy inwestycji finansowanych preferencyjnymi kredytami. Ważne jest też, że rząd podniósł do 1,2 mln zł próg rocznych przychodów, od których trzeba prowadzić księgi rachunkowe. Doceniamy wysiłki Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na rzecz zwiększenia dostępności funduszy unijnych dla mniejszych firm.”

Więcej: rp.pl

Aleksandra Fandrejewska

14.11.2009

LINK