Rzeczpospolita: Dyplom daje zarobić

„Opłaca się kończyć studia. Ludzie z dyplomem wyższej uczelni mogą liczyć na zarobki średnio o niemal 2700 złotych miesięcznie większe niż osoby gorzej wykształcone. Ponad 5,1 tys. zł brutto miesięcznie zarabia średnio w Polsce osoba z wyższym wykształceniem. To o 2,2 tys. zł więcej niż ludzie mogący się pochwalić jedynie maturą. Pensje pracowników po podstawówce są jeszcze niższe. Dzieli je prawie 2,8 tys. zł od płac ludzi z dyplomem wyższej uczelni – wynika z analizy wynagrodzeń w różnych sektorach gospodarki przeprowadzonej przez „Rz”” – czytamy w Rzeczpospolitej.

„– Choć procentowo w ostatnich latach szybciej rosły płace na niższych stanowiskach, to i tak utrzymują się znaczące dysproporcje między wynagrodzeniami – ocenia Wojciech Litwa z firmy doradczej Sedlak & Sedlak. Jego zdaniem w ciągu ostatniego roku najszybciej rosły wynagrodzenia specjalistów, które są o jedną szóstą wyższe niż rok wcześniej, a najwolniej kadry zarządzającej”.

„Także przedsiębiorcy przyznają, że starają się zatrudniać jak najwięcej osób ze specjalistycznym wykształceniem wyższym. – Na wielu stanowiskach, zwłaszcza związanych z technologią produkcji, wykształcenie wyższe jest podstawowym warunkiem zatrudnienia – tłumaczy Jacek Pudło, prezes firmy odzieżowej Próchnik w Łodzi”.