SMEunited nalega, aby Komisja Europejska i Państwa Członkowskie umożliwiły stosowanie zasady partnerstwa przy planowaniu i wdrażaniu funduszy europejskich. Plany polityki spójności, naprawy, odporności i sprawiedliwej transformacji muszą być wdrażane przy silnym zaangażowaniu organizacji MŚP na poziomie krajowym i regionalnym.
„Brak partnerstwa może skutkować podjęciem działań niedostosowanych do potrzeb MŚP” – powiedział Alban Maggiar, prezes SMEunited.
Niedawny raport SMEunited pokazuje, że w rzeczywistości realizacja zasady partnerstwa znacznie różni się w poszczególnych Państwach Członkowskich i w regionach, a jej wdrażanie nadal jest częściowe i niepełne, chociaż powinno być zasadniczym odpowiednikiem zwiększonej elastyczności przyznanej Państwom Członkowskim.
Prawdziwe zaangażowanie organizacji MŚP jest wskazane już na bardzo wczesnym etapie, zwłaszcza w odniesieniu do podejmowania decyzji dotyczących priorytetów i alokacji zasobów. „Partnerstwo musi stać się regułą i być wiążące na szczeblu europejskim, krajowym i regionalnym. SMEunited nalega na silne i dobrze funkcjonujące zarządzanie poprzez wielopoziomowe i wielopodmiotowe podejście do zarządzania ” – powtórzył Alban Maggiar.
Ograniczone możliwości i doświadczenie organizacji małych i średnich przedsiębiorstw również mogą być powodem braku ich zaangażowania. SMEunited zwraca się zatem do Komisji Europejskiej i Państw Członkowskich o przydzielenie środków na budowanie zdolności i programy szkoleniowe w celu wzmocnienia zdolności, wiedzy i umiejętności organizacji MŚP, aby zapewnić im znaczący i niezbędny wkład w planowanie i wdrażanie funduszy europejskich.
Wreszcie istnieje potrzeba ułatwienia wymiany dobrych praktyk i doświadczeń na szczeblu europejskim, krajowym i regionalnym.
„Partnerstwo z organizacjami MŚP może przyczynić się do przezwyciężenia istniejącej luki komunikacyjnej między MŚP a mechanizmami wsparcia UE oraz do poprawy skuteczności i efektywności wykorzystania funduszy polityki spójności” – podsumował prezes SMEunited.
Opublikowany przez SMEunited raport podsumowuje odpowiedzi i przedstawia zalecenia zebrane w ankiecie, która badała zaangażowanie organizacji MŚP w projektowanie funduszy polityki spójności na lata 2021-2027, pokazuje jak wzmocnić zasadę partnerstwa i możliwości organizacji MŚP.